Teknik Servis - Elektrik - Mekanik - Danışmanlık - Taahhüt

Slide background

Slide background
Slide background

Yardımcı Bilgiler

Armatürlerde elektriğe karşı korunma

Besleme gerilimleri 1000 V.’u geçmeyen tüp biçimli, kompakt floresan ve diğer boşalmalı lambalar ile, tungsten flemanlı lambalar da kullanılan armatürlerin elekrik çarpmasına karşı korumada, deney parmağı ile yapılan doğrulamada akım taşıyan kısımlara ulaşılmasının normal şartlarda mümkün olmaması sağlanmalıdır.

Armatürün tüm metal kısımlarının topraklanması için bir topraklama düzeneğinin bulunması yanında, bu tip armatürlerde güç faktörü kompaznzasyonu amacı ile kullanılan ve kapasiteleri 0.5 μƒ değeri aşan kondansatörler kullanıldığında, armatür uçları besleme hattından ayrıldıktan bir dakika sonra kondansatör uçlarındaki gerilimin 50V. değerinin altına düşecek şekilde kondansatör bir boşalma (deşarj) direnci ile donatılmalıdır. Bu direnç, kondansatörün içinde veya üzerinde olduğu gibi armatürün içine monte edilmiş durumda bulunabilir.

Armatürleri için kullanılması öngörülen ve bu kondansatörlerin tanımı ve üretimi ile ilgili TS EN 61048/049 standardları yayınlanmış olup, kullanılacak kondansatörlerin adı geçen standard kapsamında bulunması gereklidir.

Kondansotör kapasitesine ve standardın tarifine uygun olarak, kondansatörlere bağlanacak deşarj direnç değerleri aşağıdaki eşitlikten istifade edilerek bulunabilir.

v = Umax.e/RC

Burada;
v = Herhangi bir andaki ani değer (min50 V)
Umax = 220 V. efektif değere ait max değer ( 220 / 0.707 = 311 V.)
e = neper logoritması tabanı (2.718)
t = deşarj süresi 1 dakika (eşitlikte 60 saniye alınacaktır.)
C = Kullanılan kondansatör kapasitesi farat (1 farat=10‾6 μƒ )
R = Ohm cinsinden bağlanacak deşarj direnç değeridir.

Not : Armatür uçlarının besleme hattından ayrıldığı an genel olarak alternatif gerilim maksimum değeri olan 220 / 0.707 = 311 V.luk gerilim değeri alındığına dikkat edilmelidir. Bu durum her ayrılma anında olmayabilir. 1 dakikada 50 V.luk değere düşürülmesi için emniyet yönünde en yüksek gerilim değerinin alınması uygun olur. Dirençler, kondansatör uçlarına paralel bağlanmalıdır. Dirençlerdeki güc kayıplarının az olması için güç değerleri 1-1/2 – 1/4 Watt lık düşünülmelidir.

sdfgsdfgdfgdfhs

hkjhkjhkjh

 

 

 • Güncel Haberler

  İletişim Eğitimi

  Kurum çalışanlarımız müşterilerimizde yaşanabilecek sorunlar ve çözüm yöntemleri…

 • Aktif Projelerimiz

  Proje: Le Mirage Steak Hause

  Süre: 2 ay

  Detay: Elektromekanik Sistemler Taahhütü

  Konum: Kağıthane - İstanbul